Skip to main content

Hollanda’da tek başına bulunan çocuk

  • Hollanda’nın Maastricht kentinde polis, 22 Mayıs Pazartesi akşamı, 5 yaşındaki bir çocuğu tek başına buldu. Maastricht polisinin Instagram hesabından yapılan açıklamada, çocuğun sadece Türkçe konuştuğu belirtildi.
  • Çocuk polislere Türkiye’den geldiğini, anne ve babasının Türkiye’de olduğunu, her ikisinin de 6 Şubat’taki depremde yaralandığını söyledi. Sosyal hizmet uzmanlarına teslim edilen çocuğun, bir sığınma merkezine gönderildiği bildirildi

İçişleri ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları’na soruyoruz;

  1. Çocuk hangi yolla, kim/kimler tarafından ve ne amaçla Hollanda’ya götürüldü?
  2. Çocuk başka yetişkin(ler)in refakatinde yurt dışına çıktı ise ebeveynlerinin bu seyahate onay verdiğine dair resmi muvafakatname var mı?
  3. Depremden etkilenmiş bir çocuğun Hollanda’da refakatsiz şekilde bulunması, hangi kurumların/yetkililerin ihmallerinin sonucu?
  4. Çocuğun güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönüşü nasıl ve ne zaman sağlanacak?
  5. Refakatsiz kalan çocukların, başka şehirlere ya da ülkelere kayıt dışı şekilde götürülmesini engellemek için şimdiye kadar hangi önlemler alındı?

 

6 Şubat depremlerinin üzerinden 3 ay 19 gün geçti. Afet-Çocuk Sivil Koordinasyon Ekibi olarak, depremlerden etkilenen çocukların haklarını ve öznel ihtiyaçlarını yok sayan yaklaşım ve uygulamaların çocukları risklere açık hale getireceğini defaatle ifade ettik. Yaşam hakkı ihlalleri, yaralanma, sakatlanma, kaybolma, kaçırılma, istismar, şiddet, çocuk ticareti gibi çocuk güvenliği riskleri açısından kaygılı olduğumuzu ve yapılması gerekenlere dair önerilerimizi paylaştık. Tüm bu hak ihlallerinin kaçınılmaz sonuçlar olmadığını, ihmallerden kaynaklandığını bir kez daha ifade ediyoruz.

Hollanda’da tek başına bulunan 5 yaşındaki Türkiyeli çocuk, depremlerin ilk gününden itibaren taşıdığımız kaygıları yoğunlaştırdı. Aklımızdan geçen kötü ihtimallerin gerçek olmamasını dilediğimiz bu olguya dair sorularımızı yöneltiyor, çocukların güvenliği konusunda yetki ve sorumluluğu bulunan tüm kurumları görevlerini yapmaya çağırıyoruz.

#ÇocuklarınTakipçisiyiz